Visi bloga ieraksti

Fintech terminu vārdnīca

Fintech company terms explained.
KYC, AML, API… Izklausās pazīstami? Nē? Dažkārt fintech valoda tiešām var šķist mulsinoša. Un kas vispār ir “Fintech”? Neuztraucieties – mēs to visu izskaidrosim šajā blogā. Vai esat gatavs atšifrēt fintech žargonu?

Fintech

Fintech ir divu vārdu savienojums – "fin" (finanses, angl. finance) un "tech" (tehnoloģija, angl. technology). Abi vārdi kopā simbolizē labāko no abām pasaulēm – vienkāršu finanšu pārvaldību ar tehnoloģiju palīdzību.

Atvērtā banku sistēma (angl. Open Banking)

Atvērtā banku sistēma ļauj bankām droši koplietot jūsu datus ar citiem uzņēmumiem vai lietotnēm reāllaikā un, protams, tikai ar jūsu atļauju. Tas nozīmē, ka varat labāk pārvaldīt naudu, salīdzināt produktus un atklāt jaunus pakalpojumus. Piemēram, varat saistīt savu banku ar budžeta veidošanas lietotni tēriņu pārskatam.

PSD2 (Otrā Maksājumu pakalpojumu direktīva (angl. Second Payment Services Directive)

PSD2 ir ES noteikums, kas veicina konkurenci un inovācijas maksājumu jomā. Tas ļauj nebankām, piemēram, tehnoloģiju un mazumtirdzniecības uzņēmumiem, piedāvāt maksājumu pakalpojumus un liek bankām koplietot ar tām klientu datus (ar klientu piekrišanu). Tas klientiem sniedz plašākas izvēles iespējas un, iespējams, labākus pakalpojumus finanšu pārvaldīšanai un maksājumu veikšanai.

Maksājumu pieņemšanas pakalpojums (angl. Payment Gateway)

Maksājumu pieņemšanas pakalpojums ir ērts rīks, kas saista e-komercijas vietni ar maksājumu pakalpojumu. Tas palīdz vietnei droši apstrādāt tiešsaistes maksājumus.

Vai esat jau izmēģinājis maksājumu pieņemšanas pakalpojumu Paysera Checkout? Šis ir mūsu pašu pakalpojums, kas iekarojis vairāk nekā 13 000 e-veikalu uzticību, pateicoties mūsu draudzīgajām cenām, interneta veikala klientiem vislabvēlīgāko norēķinu iespēju pieejamībai un mūsu spējai pieņemt maksājumus dažādās valūtās. Jūsu e-veikals varētu būt nākamais ieguvējs!

BIN (Bankas identifikācijas numurs, angl. Bank Identification Number)

Bankas identifikācijas numurs ir pirmie seši kredītkartes vai debetkartes cipari. To izmanto, lai identificētu banku, kas izdevusi karti. Tas palīdz veikt darījumus, kā arī novērst krāpšanu.

BNPL (Pērc tagad, maksā vēlāk, angl. Buy Now, Pay Later)

"Pērc tagad, maksā vēlāk" ļauj preci/pakalpojumu iegādāties uzreiz, bet apmaksāt to vēlāk, veicot mazākus maksājumus. Tas ir kā mazs aizdevums un parasti bez procentiem, ja tas tiek atmaksāts laikā.

E-maciņš (angl. E-wallet)

E-maciņš ir digitāls pakalpojums, kas ļauj veikt elektroniskus darījumus, piemēram, pirkt preces tiešsaistē vai pārskaitīt naudu. Jūs varat ievietot naudu savā e-maciņā, izmantojot kredītkarti vai debetkarti vai ar bankas pārskaitījumu. Tā ir kā virtuāls naudas maks, kuru nenēsājat kabatā, bet lietojat tiešsaistē.

Paysera e-wallet example.

NFC (Tuvā lauka komunikācija, angl. Near Field Communication)

NFC maksājumi ir ātrs un drošs maksāšanas veids, pietuvinot tālruni vai īpašu karti saderīgai ierīcei. Šos bezkontakta maksājumus parasti izmanto veikalos un restorānos, un tos atbalsta tādas lietotnes kā Apple Pay, Google Wallet un Samsung Pay.

POS (Pārdošanas brīdis, angl. Point of Sale)

POS sistēma ir rīks, ko uzņēmumi izmanto, lai pārvaldītu pārdošanu, reģistrētu darījumus un izsekotu krājumu un klientu datus. Tas var būt kases aparāts, datorsistēma vai pārnēsājama ierīce, piemēram, planšetdators, un to izmanto, lai apstrādātu klientu maksājumus par iegādātajām precēm vai pakalpojumiem.

MIP (Maksājumu iniciēšanas pakalpojums, angl. Payment Initiation Service)

Maksājumu iniciēšanas pakalpojums (MIP) ir pakalpojums, kas ļauj lietotājiem veikt apmaksu tiešsaistē tieši no sava bankas konta, neizmantojot debetkarti vai kredītkarti. Lietotāji vienkārši pilnvaro pakalpojumu sniedzēju sākt maksājuma procesu no savas bankas.

PIS (Payment Initiation Service) explained.

MIPS (Maksājumu iniciēšanas pakalpojuma sniedzējs, angl. Payment Initiation Service Provider)

Maksājumu iniciēšanas pakalpojuma sniedzējs (MIPS) ir regulēts uzņēmums, kas droši uzsāk maksājumus lietotājiem, darbojoties kā saikne starp lietotāju un viņa banku.

Bank Link

Bank Link darbojas kā tilts starp jūsu bankas kontu un citiem finanšu pakalpojumiem. Tas ir izstrādāts, lai atvieglotu jūsu dzīvi, nodrošinot netraucētu datu vai naudas pārsūtīšanu. Tas ir noderīgi tādām lietām kā automātisko maksājumu iestatīšana, tiešsaistes darījumu veikšana vai vienkārši jūsu personīgo finanšu uzraudzība.

Virtuālās kartes

Virtuālās kartes ir digitālās kredītkartes vai debetkartes, ko izmanto pirkumiem tiešsaistē. Tās tiek pārvaldītas, izmantojot viedtālruni vai datoru, un tās elektroniski ģenerē galveno informāciju, piemēram, kartes numuru, derīguma termiņu un CVV. Tās ir drošākas, jo netiek atklāta jūsu faktiskā kartes informācija.

AML (Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršana, angl. Anti-Money Laundering)

AML attiecas uz noteikumiem, kuru mērķis ir novērst nelikumīgu ienākumu gūšanu, piemēram, krāpšanu vai noziedzību. Šie likumi palīdz novērst finanšu iestāžu izmantošanu nelikumīgiem naudas pārvedumiem.

KYC (princips "Zini savu klientu", angl. Know Your Customer)

Zini savu klientu ir metode, ko finanšu iestādes izmanto, lai apstiprinātu savu klientu identitāti, pārbaudot, piemēram, viņu identitāti vai finanšu vēsturi. Tas palīdz novērst nelikumīgas darbības – krāpšanu, naudas atmazgāšanu u.c.

3D Secure

3D Secure ir tiešsaistes aizsardzības līdzeklis karšu darījumiem. Tas pieprasa kartes īpašniekam apstiprināt darījumu, izmantojot paroli, pirkstu nospiedumu vai kodu, kas nosūtīts uz tālruni, lai novērstu krāpšanu. "3D" attiecas uz trim iesaistītajām pusēm: pārdevēju, banku, kas izsniedz karti, un sistēmu, kas atbalsta 3D Secure.

3D Secure ensures safe transactions.

Naudas atgriešana (angl. Chargeback)

Naudas atgriešana ir naudas atmaksa, ko klients var pieprasīt no savas maksājumu kartes izsniedzēja par pirkumu, kuru viņš apstrīd. Piemēram, ja kāds krāpnieciski izmantoja jūsu karti vai no jums tika ieturēta nepareiza summa, varat lūgt kartes izsniedzējam veikt atmaksas izmeklēšanu.

Naudas atmaksa (angl. Cashback)

Naudas atmaksa ir ieguvums, kad jūs saņemat nelielu daļu no saviem tēriņiem kā konta kredītu vai faktisko skaidru naudu. Tā ir kā atlaide jūsu pirkumiem.

SHA un OUR maksājumu veidi

Banku un fintech jomā SHA un OUR kodi nosaka, kurš maksā transakcijas maksu par pārskaitījumu.

SHA (Maksā dalīti) nozīmē, ka gan maksātājs, gan saņēmējs maksā savas bankas komisijas – maksātājs par nosūtīšanu, saņēmējs par saņemšanu.

OUR (Maksā sūtītājs) nozīmē, ka maksātājs sedz visas maksas, nodrošinot, ka saņēmējs saņem pilnu pārskaitījuma summu. Maksātājs maksā gan nosūtīšanas, gan saņemšanas izmaksas.

SHA and OUR fee payment options explained.