Visos kategorijos

Kaip atpažinti ir išvengti dažniausiai pasitaikančių apgavysčių šventiniu laikotarpiu

How to spot and avoid common holiday scams?

Šventinis laikotarpis – tai džiaugsmingas ir jaukus metas, kai norime pasidalinti gera nuotaika su aplinkiniais. Tačiau kol perkate dovanas ar aukojate labdaros organizacijoms – išlikite budrūs, nes sukčiai dažnai išnaudoja šį laikmetį savo piktavalystėms. Siekdami apsaugoti Jus ir Jūsų artimuosius, dalijamės praktiniais patarimais, kaip atpažinti ir išvengti dažniausiai pasitaikančių šventinių apgavysčių.

Ar esate girdėję terminą „socialinė inžinerija“?

Iš pirmo žvilgsnio žodis „inžinerija“ gali pasirodyti techninis, tačiau šiuo atveju jis neturi nieko bendro su mašinomis, nes manipuliacijos nukreiptos ne į technologijas, o į žmones.

Socialinė inžinerija – tai taktika, kai kas nors apgaule priverčia Jus atskleisti asmeninę informaciją arba atlikti veiksmus, kurių paprastai nedarytumėte. Sukčiai, siekdami prieiti prie Jūsų pinigų, sąskaitų ar konfidencialios informacijos, pasitelkia melą, manipuliacijas ir emocinį spaudimą.

Artėjant šventėms, panagrinėkime keletą dažniausiai pasitaikančių sukčiavimo atvejų, kad galėtumėte atpažinti grėsmes ir apsisaugoti.

Įvairūs prekių pristatymo sukčiavimo būdai

Šventiniu laikotarpiu, kai siunčiama ir gaunama daugybė dovanų, tampa sunku sekti visus užsakymus. Deja, tai puiki proga ir sukčiams, todėl prekių pristatymo apgavystės tampa itin dažnos.

Apžvelkime dažniausiai pasitaikančius prekių pristatymo sukčiavimo būdus, į kuriuos verta atkreipti dėmesį ir kurių reikėtų saugotis.

Netikri pranešimai ir el. laiškai, kuriuose sukčiai apsimeta siuntų pristatymo įmonėmis ar vietinio pašto tarnyba

Žinutės „Jūsų siuntinys vėluoja dėl nesumokėtų mokesčių“ arba „paspauskite šią nuorodą, kad pakeistumėte pristatymo datą“ paprastai nukreipia į netikras svetaines, sukurtas pavogti Jūsų mokėjimo duomenis ar asmeninę informaciją.

Apgaulingi „klientų aptarnavimo specialistų“ skambučiai

Sukčiai gali apsimesti siuntų pristatymo įmonės atstovais ir teigti, kad iškilo problemų su Jūsų siunta, bei telefonu prašyti pateikti mokėjimo informaciją arba asmens duomenis.

Apgaulė, kad draugas ar giminaitis atsiuntė Jums dovaną

Sukčius gali pasakyti, kad dovaną atsiuntė draugas ar giminaitis, tačiau prieš pristatant dovaną reikia sumokėti mokesčius ar muitus. Deja, atlikus mokėjimą, dovana taip ir neatkeliauja.

Sukčiavimo atvejai prekyvietėje

Tokiose platformose kaip Facebook prekyvietė ar eBay sukčiai gali apsimesti pardavėjais, prašyti sumokėti už pristatymą, bet prekių taip ir neišsiųsti.

Kaip apsisaugoti

  • Nespauskite įtartinų nuorodų žinutėse ar el. laiškuose.

  • Prekių pristatymo problemas spręskite tiesiogiai su siuntų pristatymo įmone, naudodamiesi kontaktiniais duomenimis oficialioje jos svetainėje.

  • Būkite atsargūs pirkdami prekyvietėse – tikrinkite klientų atsiliepimus apie pardavėjus ir naudokite saugius mokėjimo būdus.

How to spot different types of delivery scams and stay safe.

Labdaros organizacijomis prisistatantys sukčiai bando pasinaudoti Jūsų gerumu

Šventiniu laikotarpiu sukčiai dažnai naudojasi žmonių geranoriškumu. Jie prisistato labdaros organizacijų atstovais ir siekia išvilioti pinigus, žinodami, kad šiuo metu daugelis yra linkę daugiau aukoti kilniems tikslams.

Kad išvengtumėte apgavysčių, rekomenduojame patikrinti, ar organizacija įtraukta į oficialias duomenų bazes, bei peržiūrėti jos veiklą internete, socialiniuose tinkluose ar kitose patikimose platformose. Įvertinkite bendravimą – patikimos organizacijos niekada nespaudžia ir nereikalauja skubiai paaukoti.

Saugokitės netikrų e. parduotuvių

Šventinis apsipirkinėjimas gali būti labai smagus, tačiau kartais e. parduotuvės pasirodo esančios pernelyg geros.

Apgaulingose interneto svetainėse arba socialinių tinklų skelbimuose dažnai siūlomi nerealūs pasiūlymai, kuriuos neva galima rasti e. parduotuvėse. Tačiau atlikę mokėjimą, galite gauti padirbtas prekes arba negauti nieko.

 

Prieš įvesdami bet kokius asmeninius duomenis ir pirkdami e. parduotuvėje, būtinai:

  • Patikrinkite parduotuvės reputaciją. Perskaitykite atsiliepimus ir įsitikinkite, kad kontaktinė informacija yra tikra.

  • Atsargiai vertinkite pasiūlymus. Jei kaina atrodo per maža, tai gali būti ženklas, kad Jus bando įvilioti į pinkles.

  • Naudokitės saugiais mokėjimo būdais, pavyzdžiui, kredito kortelėmis, kurios užtikrina apsaugą nuo sukčiavimo.

Tips to spot fake online stores.

Būkite atsargūs, jei kas nors prašo atsiskaityti dovanų kortelėmis

Sukčiai dažnai naudoja šį mokėjimo būdą, nes jis leidžia jiems greitai ir nepastebimai pavogti Jūsų pinigus. Nesvarbu, ar tai būtų prašymas apmokėti baudą, skolą ar netgi ypatingą šventinį pasiūlymą – tai gali būti apgaulė.

Dovanų kortelės skirtos apsipirkti parduotuvėse, o ne mokėti už paslaugas. Jei kas nors paprašo atsiskaityti dovanų kortele, nedelsdami praneškite apie tai teisėsaugai.

Įvairūs sukčiavimo būdai socialiniuose tinkluose

Socialiniai tinklai radikaliai pakeitė mūsų bendravimo su žmonėmis visame pasaulyje būdą, atverdami daugybę galimybių bendrauti ir dalytis turiniu. Tačiau kartu su galimybėmis tyko ir pavojai – ypač klastingos sukčių pinklės, nukreiptos į nieko nenutuokiančius naudotojus. Žinodami dažniausiai pasitaikančias apgavystes socialiniuose tinkluose, galite anksti pastebėti įspėjamuosius ženklus ir apsisaugoti nuo sukčių.

Sukčiavimas apsimetant kitu asmeniu

Sukčiai sukuria netikrus profilius, apsimesdami Jūsų draugais, šeimos nariais ar įžymiais žmonėmis, ir prašo pinigų ar asmeninės informacijos.

Romantinis sukčiavimas

Romantinis sukčiavimas – tai klastinga apgaulė, kai sukčiai, susikūrę netikrus profilius socialiniuose tinkluose ar pažinčių svetainėse, užmezga emocinį ryšį su savo aukomis ir palaipsniui pradeda vilioti iš jų pinigus. Jie dažnai naudojasi pavogtomis nuotraukomis ir melaginga informacija, kad įgytų pasitikėjimą.

Sukčiavimas dovanomis ir prizais

Sukčiai teigia, kad laimėjote prizą ar gavote dovaną, tačiau norėdami ją atsiimti, turite sumokėti mokestį arba pasidalyti asmenine informacija.

Investicinis sukčiavimas

Socialiniuose tinkluose viskas atrodo gražu ir tobula, įskaitant finansinius pasiūlymus. Sukčiai dažnai naudojasi šiomis platformomis, kad sukurtų įspūdį, jog investuojant lengvai ir greitai galima užsidirbti daug pinigų. Tačiau realybė tokia, kad už per gerai atrodančių pasiūlymų dažniausiai slypi apgaulė.

Netikros paskolos

Sukčiai dažnai vilioja greitosiomis paskolomis, nereikalaujančiomis kreditingumo patikrinimo ir siūlančiomis neįtikėtinai mažas palūkanas. Jie gali prašyti sumokėti išankstinius mokesčius, teigdami, kad jie skirti paskolos administravimui arba draudimui.

Kaip apsisaugoti

Šių taktikų sąrašas ilgas, tačiau svarbiausia prisiminti – jei kas nors prašo Jūsų asmeninės ar finansinės informacijos arba tiesiog spaudžia pervesti pinigus, tai yra aiškus signalas, kad sukčiai bando Jus apgauti.

Ką svarbu atminti

  • Prieš dalydamiesi informacija ar siųsdami pinigus, patikrinkite profilius ir pasikalbėkite su draugais ar šeimos nariais.

  • Skeptiškai vertinkite nepažįstamuosius, kurie greitai išpažįsta meilę arba prašo pinigų.

  • Venkite pasiūlymų, kurie žada aukso kalnus, ir prieš investuodami pasikonsultuokite su patikimu finansų patarėju.

Different types of social media scams and how to stay safe.

Neleiskite finansiniams sukčiams sugadinti Jūsų švenčių – išlikite budrūs

Jei pasiūlymas skamba pernelyg gerai, būkite skeptiški – dažniausiai tai yra apgaulė. Šiek tiek daugiau atsargumo gali sutaupyti daug pinigų ir padėti išvengti nemalonių situacijų švenčių metu.

Jei įtariate, kad tapote sukčiavimo auka, nedelsdami pakeiskite visų savo paskyrų slaptažodžius ir kreipkitės į policiją.

Susiję straipsniai

Kaip pinigų plovimo prevencijos skyrius saugo jūsų finansus

Kaip pinigų plovimo prevencijos skyrius saugo jūsų finansus

Gavę el. laišką iš pinigų plovimo prevencijos skyriaus tikriausiai nelabai apsidžiaugsite, tiesa? Tačiau jei nevykdote jokios nusikalstamos veiklos, greičiausiai gavote jį todėl, kad iš tikrųjų rūpinamės jūsų finansų saugumu ir norime padėti. Šiame blogo įraše papasakosime apie mūsų pinigų plovimo prevencijos (PPP) skyriaus veiklą ir kaip saugome visų savo klientų finansus nuo sukčių.

Mobiliųjų įrenginių apsauga. Esminiai patarimai jūsų saugumui

Mobiliųjų įrenginių apsauga. Esminiai patarimai jūsų saugumui

Jei prieš 50 metų kam nors būtume pasakę, kad ateityje žmonės viską – nuo žadintuvo iki savo pinigų – turės nedideliame įrenginyje, kuris telpa delne, tikriausiai jie nebūtų patikėję. Tačiau taip ir įvyko. O žinant, kiek daug neskelbtinos informacijos yra saugoma jūsų mobiliajame telefone, itin svarbu užtikrinti jo apsaugą. Šiame blogo įraše mes pasidalinsime esminiais patarimais, kaip užtikrinti mobiliojo įrenginio saugumą.

Kaip netapti internetinių sukčių auka?

Kaip netapti internetinių sukčių auka?

Nesvarbu, šiandien balandžio 1-oji ar ne – internetiniai sukčiai negaišta laiko veltui. Paysera nuolat moko bei informuoja savo klientus, kaip išlikti atsargiems ir išvengti finansinių sukčių. Šiame įraše pasidalinsime keliais praktiniais patarimais, kuriais gali pasinaudoti kiekvienas Paysera klientas, siekdamas apsaugoti savo pinigus.