Трябва ли да декларирам сметката си в Paysera?
Деклариране при откриване на сметка
Декларация - Форма СПБ-2 се подава в Българска народна банка (БНБ) от всички местни юридически лица и еднолични търговци при откриване на сметка в чужбина и има статистическа цел. Срокът за предоставяне е до 15 дни след откриването на сметката. Подаването на декларацията може да се извърши по електронен път с КЕП или на хартиен носител.
При промяна на вече декларирани обстоятелства, в т.ч. и при закриване на сметка, се подава коригираща Декларация - Форма СПБ-2 на хартиен носител или промяната се отразява със заявка за промяна на декларацията в Портала на Интегрираната статистическа информационна система (ИСИС) на БНБ, съгласно Указания за предоставяне на статистическа информация на БНБ по електронен път.
На следния линк можете да откриете бланка на Декларация - Форма СПБ-2 и инструкции за попълване.
Тримесечен отчет за сметката
Форма СПБ-5 представлява тримесечен отчет за сметки, открити в чужбина. Попълва се от всички местни юридически лица и еднолични търговци, декларирали пред БНБ сметки, открити в чужбина. С една форма се отчитат салдата и начислените и изплатени лихви по всички сметки, открити в чужбина.
В случай че сметката има салда в различни валути (както е при многовалутната Paysera сметка), то тогава салдото във формата ще бъде превалутираният сбор от салдата на различните валути, като се отчита във валутата по регистрация на сметката, посочена в Декларация - Форма СПБ-2. Превалутирането може да стане по курса на БНБ или на търговската банка, с която се оперира.
Форма СПБ-5 се предоставя на БНБ в срок до 20-о число на месеца, следващ отчетното тримесечие. Отчетът за четвъртото тримесечие на годината се представя в срок до 25 януари на годината, следваща отчетната. СПБ-5 се дължи до закриване на сметката в чужбина за всеки отчетен период. Подаването на формата може да се извърши по електронен път с КЕП или на хартиен носител.
На следния линк можете да откриете бланка на Форма СПБ-5 и инструкции за попълване.
Сметки на физически лица
Физическите лица не декларират пред БНБ откриването на сметка в чужбина. Съгласно чл. 10, ал. 2 от Валутния закон и чл. 13 от Наредба №27 на БНБ физическите лица се отчитат пред БНБ веднъж годишно (в срок до 31 март на следващата година) за вземанията си по сметки, открити в чужбина, вземания или задължения по финансови кредити от/към чуждестранни лица както и инвестициите си в ценни книжа, които са извършени без посредничеството на местно лице – инвестиционен посредник, само ако общият размер на вземанията и/или задълженията налични към 31 декември на отчетната година е равен на или надвишава 50 000 лв. или равностойността им в чуждестранна валута.
Отчитането се извършва чрез статистическа форма СПБ-8 Отчет за вземанията и задълженията на местни физически лица от чуждестранни лица. На следния линк можете да откриете бланка на Форма СПБ-8 и инструкции за попълване.
Ако имате въпроси, моля свържете се с нашия отдел “Обслужване на клиенти”.