Какво представлява SWIFT (BIC) кодът?
Кога е нужно да знаете SWIFT (BIC) кода?
Може да бъдете помолени да въведете SWIFT кода на получателя, когато извършвате международен банков превод. Ако не въведете SWIFT кода, когато попълвате формата за международен превод, най -вероятно ще получите съобщение за грешка с искане да го добавите.
Въпреки че е наистина важно да не се допускат грешки в името на дадено лице при попълване на нареждането за превод и понякога поради такива грешки трансферът може да бъде задържан, в действителност банковите системи първо разглеждат други идентификатори, като SWIFT кода. Това помага на паричните преводи да достигнат до получателите по-бързо и международните финансови системи да комуникират помежду си.
SWIFT, BIC, IBAN и банков код – каква е разликата?
BIC кодът и SWIFT кодът, който може да бъде наречен и SWIFT номер, представляват международен банков идентификационен код, нужен за изпълнение на международни парични преводи. SWIFT кодът се състои от банков код, който се състои от серия от букви, кода на държавата, код за местоположение и код на основния клон на банката. SWIFT кодът на Paysera е EVIULT2VXXX.
Концепцията за IBAN е много подобна, но това е международен номер на банкова сметка, използван в Европейския съюз. Следователно той се използва само за извършване на преводи в евро (не международни). Всеки потребител има свой уникален IBAN номер, различен от SWIFT. Повече за IBAN >
И накрая, може би сте чували и за банковия код. Банковият код е код, който е определен за дадена банка или финансова институция от Централната банка на съответната държава. Банковият код на Paysera е 3500. Може да се наложи да го предоставите в различни документи, като банковият код може да бъде намерен онлайн. Банковият код е част и от всеки IBAN, предоставен от банката, т.е. за LT11 3500 0111 1111 1111 банковият код е 35000.
SWIFT – Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication
(Общество за световна междубанкова финансова телекомуникация) BIC – Business Identifier Code
(Бизнес идентификационен код) IBAN – International Bank Account Number
(Mеждународен номер на банкова сметка) Банков код – 5-цифрен код, определен от Централната банка на съответната държава.
Как да открия кой е SWIFT кодът?
SWIFT кодът на банката обикновено е предоставен на самия уебсайт на банката, страницата с контакти или страницата с банкови данни. Ако не сте сигурни, винаги можете да се свържете със своята банка и да получите отговора директно от тях. Двойната проверка на данните за паричен превод ще гарантира, че Вашият трансфер ще достигне до получателя и няма да бъде задържан поради правописни или други дребни грешки.